Årjängstravet
Sommartravet 2019

Bilder från Sommartravet på Årjängs
Travbana med V75 och storloppen
Årjängs Lilla Sprinterlopp, Årjängs
Stora Sprinterlopp och Erik Perssons
Memorial.

Tävlingarna började med ponnyloppet
Årjängs Lilla Sprinterlopp, som är 
Damklubbens lopp.

Sommartravet är en del av Hästkraft-
helgen i Årjäng.

Det kom drygt 10.000 personer till
Årjängstravet för att uppleva festen.

Foto : Lars Brander
 

Travbanechefen Johanna Karlin intervjuades av dagens speaker Hans G. Lindskog.

Klicka på bilderna för att göra dom större.
Stäng den förstorade bilden genom att klicka utanför bilden.

Årjängs Lilla Sprinterlopp
ponnyhästar kat. B

Lill-Gumman med Filippa Lindgren
Nikki Nonstop med Emma Johansson
Tröstads Tyra med Isabelle Hansen
Harley Super Nova med Frida Lövgren
Hedvig Leaf med Amelia Fredriksson
Öjebos Magnus med Caroline Mattsson
Milea med Elin Brunnström
Uma Dar med Linus N Olsson
Kattedals Olivia med Paula Christensson
Calvin med Elin Wickman
Skarvikens Maskot med Celine Röd
Allgunnens Face med Alicia Larsson
Björksta Eddie med Maren Knutsen
Mycella med Selina Sylvander
Ernst Ricardo med Sofie Nordmark
Kattedals Olivia med Paula Christensson i sulkyn vann Årjängs Lilla Sprinterlopp 2019.
Kattedals Olivia med Paula Christensson i sulkyn vann Årjängs Lilla Sprinterlopp 2019.
Invigningstal av Alf Albinsson, ordf i Nordmarkens Travsällskap, och Hanne Hermansson sjöng Värmlandsvisan.

Sommartravsmontén

Målspurt i Montéloppet, vinnare nr 5 Joyride Cane med Sofia Adolfsson i sadeln.
Sofia Adolfsson
Joyride Cane med Sofia Adolfsson
Många fötter att hålla koll på för en liten vovve.

Erik Perssons Memorial
kallblodiga hästar

Perflex med Jorma Kontio
Klocksve Sprinten med Torbjörn Jansson
Spang Express med Mikael J Andersson
Furderud Svarten med Björn Humborstad
Spik Loke med Jimmy Jonsson
Osen Prinsessa med Ole-Christian Kjenner
U.R.Faxe med Örjan Kihlström
Motoddy med Torbjörn Granath
Pyrmo med Ulf Ohlsson
Björs Viking med Erik Adielsson
Lukas Rauen med Magnus A Djuse
Rappnor med Ole Johan Östre
Minelli med Carl Johan Jepson
Start Erik Perssons Memorial
Spang Express med Mikael J Andersson leder ut på första varvet.
Ut på sista varvet leder El Viktor med Björn Goop.
Klocksve Sprinten med Torbjörn Jansson leder på upploppet men U.R.Faxe med Örjan Kihlström kommer snabbt och når till slut mållinjen först.
U.R.Faxe med Örjan Kihlström vann Erik Perssons Memorial 2019.
Örjan Kihlström har tagit ännu en storseger.
U.R.Faxe med Örjan Kihlström vann Erik Perssons Memorial 2019.

Årjängs Stora Sprinterlopp
varmblodiga hästar

Dante Boko med Adrian Kolgjini
Nadal Broline med Björn Goop
Uza Josselyn med Erik Adielsson
Lionel med Göran Antonsen
Milliondollarrhyme med Fredrik B Larsson
Milligan´s School med Ulf Eriksson
Day or Night In med Johan Untersteiner
Disco Volante med Ulf Ohlsson
Cokstile med Wilhelm Paal
Start Årjängs Stora Sprinterlopp 2019
Ett varv kvar.
Upploppskamp där nr 3 Uza Josselyn bröt mållinjen först.
Uza Josselyn med Erik Adielsson vann Årjängs Stora Spinterlopp 2019.