Årjängstravet
Sommartravet 2018

Bilder från Sommartravet på Årjängs
Travbana, med V75 och storloppen
Årjängs Lilla Sprinterlopp, Årjängs
Stora Sprinterlopp och Erik Perssons
Memorial.

Tävlingarna började med ponnyloppet
Årjängs Lilla Sprinterlopp, som är 
Damklubbens lopp.

Det kom nästan 11.000 personer till
Årjängstravet för att uppleva festen.

Foto : Lars Brander

Klicka på bilderna för att göra dom större.
Stäng den förstorade bilden genom att klicka utanför bilden.

Invigning
Alf Albinsson, ordf. i Nordmarkens Travsällskap, hälsade alla välkomna till Årjängstravet.
Landshövding Kenneth Johansson höll invignings-talet.
Hanne Hermansson sjöng Värmlandsvisan.

Årjängs Lilla Sprinterlopp
Ponnyhästar kategori B

Lacerta med Anjela Smedhult i sulkyn.
Jas Gripen med Paula Christensson i sulkyn.
Milea med Elin Brunnström i sulkyn.
Harley Super Nova med Frida Lövgren i sulkyn.
Så Söt med Alva Larsson i sulkyn.
Havanna Trot med Guro Mogset i sulkyn.
Gina B.T. med Evelina Jonsson i sulkyn.
Allgunnens Face med Alicia Larsson i sulkyn.
Öjebos Magnus med Caroline Mattsson i sulkyn.
Fossil med Eva Brandt Andersen i sulkyn.
Skarvikens Maskot med Celine Röd i sulkyn.
Smedens Nirvana med Hans Martin Röd i sulkyn.
Micklo Nick med Cecilia Karlsson i sulkyn.
Jas Gripen med Paula Christensson i sulkyn vann Årjängs Lilla Sprinterlopp 2018.
Paula Christensson intervjuas efter segern med Jas Gripen i Årjängs Lilla Sprinterlopp 2018.
Jas Gripen med Paula Christensson i sulkyn vann Årjängs Lilla Sprinterlopp 2018.

Erik Perssons Memorial
Kallblodiga hästar

Vertigo Knekten med Björn Goop i sulkyn.
Silkespika med Olav Mikkelborg i sulkyn.
Vollanfaks med Per Ludvig Nilsen i sulkyn.
Stumne Luna med Carl Johan Jepson i sulkyn.
Ängspilen med Magnus Jakobsson i sulkyn.
Skaffer Elden med Kaj Widell i sulkyn.
Lill Micke med Örjan Kihlström i sulkyn.
Alm Nagano med Kristian Lindberg i sulkyn.
U.R. Faxe med Ulf Ohlsson i sulkyn.
Guli Rubin med Jörgen Westholm i sulkyn.
Vesle Maia med Bård Humborstad i sulkyn.
Nordby Fröy med Jan Roar Mjölneröd i sulkyn.
Trippa Undan med Magnus A. Djuse i sulkyn.
Mofaksan med Mikael Olsson i sulkyn.
Nr 12 Granetta med Jimmy Jonsson i sulkyn vann loppet Erik Perssons Memorial 2018.
Granetta med Jimmy Jonsson i sulkyn vann Erik Perssons Memorial 2018.

Årjängs Stora Sprinterlopp
Varmblodiga hästar

Presentation av kuskarna i Årjängs Stora Sprinterlopp.
Presentation av kuskarna i Årjängs Stora Sprinterlopp.
Arazi Boko med Alessandro Gocciadoro i sulkyn.
Donatomite med Frode Hamre i sulkyn.
Nadal Broline med Ulf Ohlsson i sulkyn.
Spitcam Jubb med Kaj Widell i sulkyn.
In Vain Sund med Daniel Redén i sulkyn.
Dante Boko med Adrian Kolgjini i sulkyn.
Propulsion med Örjan Kihlström i sulkyn.
Volstead med Björn Goop i sulkyn.
Maori Time med Erik Adielsson i sulkyn.
Propulsion med Örjan Kihlström i sulkyn vann Årjängs Stora Sprinterlopp 2018.
Segraren i Årjängs Stora Sprinterlopp får inbjudan till loppet Hugo Åbergs Memorial på Jägersro travbana 31 juli 2018.
Daniel Redén, som tränar Propulsion, har fått inbjudan att starta Propulsion i loppet Hugo Åbergs Memorial 31 juli 2018.
Segerkusken Örjan Kihlström intervjuas.
Propulsion med Örjan Kihlström i sulkyn vann Årjängs Stora Sprinterlopp 2018.